Diş Eti Hastalıkları

Diş Taşı temizliği zararlı mıdır?

Diş tedavileri içerisinde yapılan en önemli işlem neredeyse diş taşı temizliği diyebiliriz. Çünkü hiçbir diş bir gecede çürümez, bir anda sallanmaz... Aslında diş taşı temizliği dediğimiz işlem sadece taşların ve tartarların alınması değildir. Hatta asıl amaç taşların alınması bile değildir. Asıl amaç; dişlerin üzerinde mikroorganizmların bulunduğu plağın uzaklaştırılmasıdır. Günlük fırçalama sonucu plağın büyük çoğunluğu uzaklaşsa da tamamı uzaklaşmamaktadır ve geriye kalan yapı hem birikerek hem de olgunlaşarak zarar verecek düzeye ulaşmaktadır. Düz yüzey çürükleri ortalama 18 ay gibi bir zaman içerisinde oluşmaktadır. Dolayısıyla diş taşı temizliği ile hem taşlar hem de plak uzaklaştırıldığı için olmazsa olmaz tedavilerin başında gelmektedir.

Diş taşlarını aldırdım, dişlerim sallanır mı?

Dişleri ağız içerisinde tutan dişlerin kemik seviyeleridir. Diş etlerinde çekilme olmadığı halde kemiklerde kayıp olabilir. Bu durum hastadan alınan filmler ile tespit edilir. Eğer hastanın kemik seviyesi yeterli ise hastada diş sallanma problemi olmayacaktır. Eğer hastanın kemik seviyesi zayıflamış ise sallanma dediğimiz mobilite olabilir. Ancak bu durumda diş taşlarının bırakılması kemik kaybını daha hızlandıracağı için, hastaya mevcut kemik kaybını durduracak ve kemik yapısı imkan tanıyor ise tamir edebilecek tedaviler uygulanmalıdır. Ancak hastalarca şu bilinmelidir ki kemik kaybı çok uzun soluklu bir sorundur. Ortalama 2 milimetrelik kayıp 5 yıl kadar bir süre alabilir. 

Dişlerimi fırçalarken, diş etlerim kanıyor!

Diş etleri kanama probleminin başlıca etkeni düzensiz diş fırçalamadır. Düzensiz fırçalama yapan hastaların diş etleri ödemli, şiş, parlak kırmızı ve hassas olabilmektedir. Bu durumda hastalar sabırlı ve düzenli fırçalamaya devam ettiklerinde diş etlerindeki düzelmeyi 3-4 gün içerisinde fark edeceklerdir; özellikle yıllık düzenli diş taşı temizliği yaptıran hastalarda. Diğer bir sebep ise hastanın dişlerini fırçalarken fırçayı fazla bastırması sonucu diş etlerine travma yaşatmasıdır. Özellikle sağ eline kullanan hastalarında sol taraflarında kanama daha fazla olmaktadır. 

Dişlerimi fırçalıyorum, ama yine de ağız kokum var!

Ağız kokusunun başlıca etkeni düzensiz ağız bakımıdır. Düzenli ağız bakımı yapan hastalarda ise diş taşları yine başlıca etkenlerdendir. Düzenli ağız bakımı ve yıllık diş taşı temizliği yapan hastalarda ise genellikle farkında olunmayan alışkanlıklar veya sistemik hastalıklarda ağız kokusu yapabilmektedir. Özellikle karaciğer ve böbrek hastalılarında kendileri has kokuları vardır. Bu durumda öncelikle yapılması gereken etkenin ağız kokusu ölçüm testleri ile tespit edilmesidir.

WhatsApp Destek
Yardıma ihtiyacım var
Merhaba!
Buradan iletişime geçerek hızlı bir şekilde bize ulaşabilirsiniz.
İDEAL SAĞLIK