İmplant

Kayseri Diş Hastanesi kapasitesinde hizmet veren diş kliniğimizde implant tedavileri yapılmaktadır.

İmplant yaş sınırı nedir?

Hastanın gündelik hayatını kısıtlayan sistemik/kronik bir hastalığı olmadığı durumlarda yaş kısıtlaması yoktur. Genel kabul 18 yaş üstü şeklindedir. Ancak bazı özel vakalarda 11 yaş sonrası hastalarda uygulamalar görülmüştür.

Sigara içiyorum, implant yapılır mı?

Önceki yıllarda sigaranın implanta engel olacağı kanısı yaygındı. Ancak şu anda sigara kullanımı implant yapılmasına engel değildir. Ama süreci olumsuz etkileyebileceği görüşü hala yaygındır.

Yerli implant mı yabancı implant mı?

Alman implantı vs diye bilinen yabancı implantlar yerli implantlardan daha önce üretilmeye başladıkları için daha fazla avantajlar içermektedir. Patent avantajları, yüksek ar-ge bütçeleri, uzun yıllardır sahip oldukları veriler... Ancak yerli implantlarda son 5 yıl içerisinde bayağı yol kat etmiştir. Şu an için diş hastanemizde kullandığımız yerli ve yabancı implantların hepsi hastaların büyük çoğunluğu için uygundur. İmplantların patent alma süreçlerinde çok sıkı kamu denetimleri uygulandığı için  bilinen markaların implantlarında sıkıntı yaşanması pek muhtemel değildir. Ancak her markanın üretim tekniği ve implant dizaynlarında kendilerine has avantaj ve dezavantaj vardır. Dolayısıyla hiçbir implant ne en iyi implanttır ne de en kötü implanttır.  İdeal implant, doktorun hasta beklentilerine ve hastanın çene kemiğinin özelliğine göre belirlediği implanttır. 

Diyabet/Şeker hastasına implant yapılır mı?

Şeker hastaları olarak bildiğimiz diyabet hastalarına implant yapılabilir. Önemli olan hastanın genel sağlığını etkilemeyecek bir hastalık seyri olmasıdır. Başka bir deyişle şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasıdır. Diyabetli hastalarda iyileşme süresinin uzaması gibi durumlar olabilir, ancak güncel görüş; yapılmasında sakınca olmadığı yönündedir.

Dikişsiz implant Yapılır mı?

Dikişsiz implant denilen işlem flep kaldırılmadan yapılan implant işlemidir. İmplant tedavisinin temel mantığından farklı değildir. Sadece hekimin yumuşak dokuda uyguladığı işlemler standart implant işlemlerinden biraz daha farklıdır. Ve bu durum yumuşak doku iyileşmesi ve şekillenmesi süreçlerinde kendini belli eder.

İmplant sonrası şişlik ve ağrı olur mu?

Öncelikle şişlik ve ağrı tüm cerrahi işlemlerin muhtemel sonucudur. Dokuların yapısında meydana gelen travma sonucu , hücrelerimiz çevresel ve bütünsel bir tepki verirler. Ağrı, şişlik, kanama vs... Ancak bu tepkinin düzeyi her hasta ve her işlem için aynı değildir. Aynı seansta 6 implant uygulanmış hasta ile tek implant uygulanmış hasta arasında fark olması doğaldır. Ancak hasta , işlem sonrası yapması gereken tükürmeme, soğuk uygulama, sıvı tüketimi gibi tavsiyeler ile bu süreci daha hafif atlatmaktadır. Hatta bazı hastalar ağrı ve şişlik yaşamadıklarını da belirtmektedir. 

WhatsApp Destek
Yardıma ihtiyacım var
Merhaba!
Buradan iletişime geçerek hızlı bir şekilde bize ulaşabilirsiniz.
İDEAL SAĞLIK